Jak poznat svůj typ pleti

Mám vždycky velkou radost, když mi napíšete, abych Vám poradila s výběrem kosmetiky. Je to moje velká vášeň už několik let, během kterých jsem se hodně naučila. Při výběru vhodných produktů je nejdůležitější znát svůj typ pleti. Pouze tehdy spolu vybereme kosmetiku, která se postará o krásnou pleť bez chybiček.

Pomůže jednoduchý test

Někdy svůj typ pleti poznáte okamžitě. Zejména pokud je pleť mastná nebo vysušená. Váš typ pleti Vám určitě řekne také kosmetička nebo dermatoložka. A nebo si můžete udělat rychlý test sami doma v koupelně :-) Ráno si omyjte pleť čistou vodou bez jakýchkoli kosmetických přípravků. Je to důležité, protože pokud byste nějaký přípravek použili, může to ovlivnit stav pleti a následný výsledek. Jemným ručníkem si pleť osušte. Pouze si ho přikládejte, abyste odstranili z obličeje vodu, nemněte. Počkejte 20 až 30 minut, kdy se začne produkovat maz. Papírový kapesník rozdělte na 4 stejné menší kousky a přitlačte je na čelo, nos, bradu a tváře. Každá tato část je jiná a pomůže Vám určit, jaká je Vaše pleť. Pokud je kapesník na některém místě mastný, v této oblasti se pleť více mastí. Z tohoto testu můžete zjistit:

  • že mastný kapesník zůstal po použití na T-zóně, tedy na čele, nose a bradě - pleť je smíšená
  • že mastné byly všechny části kapesníku, tj. celá tvář - pleť je mastná
  • že se na kapesníku neobjevily žádné mastné skvrny - pleť je suchá
  • že se na kapesníku objevily slabé otisky - pleť je normální

Každý typ pleti je jiný

Existují tedy čtyři základní typy zdravé pleti: suchá, normální, smíšená a mastná pleť. Je to dáno geneticky, ale její stav se může lišit vlivem působení faktorů. Podívejme se spolu na základní rysy jednotlivých typů pleti:

Suchá pleť

Charakteristická je velmi suchou až vysušenou pokožkou, která je na dotyk trochu drsnější. Časté jsou pocity pnutí a pleť je obyčejně dost citlivá. Objevují se šupinky, žilky a zarudnutí. Pleť může začít dříve stárnout, ale jen zřídka se objevuje akné.

Normální pleť 

Je snem mnoha žen, ale má ji jen velmi málo lidí. Obyčejně není ani mastná, ani suchá. Je to nejlepší typ pleti, protože můžete používat různou kosmetiku bez strachu, že by pleti ublížila. Póry nejsou velmi viditelné a díky dobré hydrataci doslova září.

Smíšená pleť

Kombinuje mastnou a suchou pleť. Mastná T-zóna a suchá líčka často potrápí, protože se na pleti mohou objevovat suché šupinky, akné a černé tečky najednou.

Mastná pleť

Výrazný je lesk kvůli zvýšené tvorbě kožního mazu. Typické jsou zvětšené póry, které jsou viditelné i pouhým okem. Kůže je hrubší a často trpí na akné.

Připravuji pro Vás sérii článků s tipy na péči o jednotlivé typy pleti. Věřím, že Vám aspoň trochu pomohou, pokud se neumíte rozhodnout, který výrobek zkusit a který ne.

100% Vegan Cosmetic
Sustainable. Non-toxic. Cruelty-free.
Krásná Každý Den s.r.o.
Ke Zvoli 783
25241 Dolní Břežany
Česká republika
IČO: 05080720
DIČ: CZ05080720
Mastercard
PayPal
ThePay
Visa
ApplePay
Packeta
Zásilkovna
DHL
GLS
Čeština
cz
English
en
EUR